FAQ
Często zadawane pytania
Jakie buty wspinaczkowe kupić na kurs skałkowy?
Buty wspinaczkowe powinny przylegać do stopy, tak aby w palcach i piętach nie było luzu. Pierwsze buty wspinaczkowe muszą być jednak na tyle wygodne, aby móc spędzić w nich dłuższy czas bez ściągania. Buty które kupuje się na kurs skałkowy, nie mogą być za ciasne, ponieważ trzeba będzie spędzić w nich nawet kilka godzin. Stając na małych krawędziach nie mogą sprawiać Ci bólu, a palce nie powinny być podkurczone. Pamiętaj, że kupując nowe buty mierzy się je na gołą stopę.
Czy mogę odwołać rezerwację?
Istnieje możliwość odwołania rezerwacji bez utraty wpłaconej zaliczki do 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Kwota wpłacona na poczet kursu jest wtedy w całości zwracana. Osoba, która odwoła rezerwację później niż na 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia, zostanie obciążona kosztami anulowania rezerwacji w kwocie równej wymaganej zaliczki. Jeśli osoba, która dokonała rezerwacji, wpłaciła pełną należność za kurs i nie może z różnych powodów przystąpić do niego w wybranym terminie, a odstąpi od umowy później niż na 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia, otrzyma zwrot wpłaconej kwoty pomniejszonej o wysokość zaliczki.
Rozważ wykupienie ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży (uczestnictwa w szkoleniu). Mając taką ochronę, otrzymasz zwrot kosztów związanych z odwołaniem przez Ciebie rezerwacji, o ile doszło do tego z powodów uwzględnionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Tego typu polisę oferuje między innymi UNIQUA.
Jakie buty wybrać do zimowej turystyki wysokogórskiej?
Należy zaopatrzyć się w typowe obuwie wysokogórskie, ale nie muszą to być buty dwuwarstwowe. Zwykłe obuwie trekkingowe może być za miękkie. Najlepiej sprawdzają się buty przystosowane do raków półautomatycznych ze specjalnym rantem w tylnej części podeszwy. Takie obuwie powinno dobrze trzymać kostkę i być stosunkowo sztywne. Buty do turystyki zimowej mogą być wykonane ze skóry lub z materiałów syntetycznych. Ważne, aby były wystarczająco ciepłe i nieprzemakalne.
Czy kurs skałkowy jest zakończony egzaminem?
Egzamin końcowy nie jest przewidziany. Decyzję o wydaniu skierowania na kurs taternicki podejmuje instruktor szkolący na podstawie obserwacji postępów czynionych przez kursanta w trakcie szkolenia. Aby otrzymać promocję na kurs taternicki, należy opanować techniki asekuracji, które obejmuje program szkolenia i swobodnie pokonywać drogi wspinaczkowe na własnej asekuracji o trudnościach 4 w skali UIAA.
A co jeśli boję się wysokości?
Strach przed upadkiem z wysokości jest czymś zupełnie normalnym. Wiąże się bowiem z naszym wrodzonym instynktem samozachowawczym. Do wysokości można przywyknąć, kiedy często z nią obcujemy. Uprawiając wspinaczkę przezwyciężamy nasze słabości i stopniowo oswajamy się z wysokością. Z czasem zwiększa się też zaufanie do sprzętu i własnych umiejętności.
Oczywiście istnieje niewielka grupa ludzi cierpiąca na akrofobię, czyli silny lęk wysokości objawiający się bólem i zawrotami głowy, przyspieszoną akcją serca, a także dusznością. Ten rodzaj lęku może być trudny do przezwyciężenia.
Czy przystępując do kursu muszę posiadać zaświadczenie lekarskie?
Warunkiem uczestnictwa w kursie jest brak przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania wspinaczki lub turystyki wysokogórskiej. Zaleca się więc wykonanie badań lekarskich w celu wykluczenia schorzeń, które uniemożliwiają uczestnictwo w kursie, takich jak epilepsja czy choroby serca. Każdy uczestnik szkolenia podpisuje stosowne oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.
Czy podczas kursu mogę używać swój własny sprzęt?
Tak, oczywiście. Pierwszego dnia szkolenia instruktor przejrzy Twój sprzęt i po jego akceptacji będzie można go używać. Na kurs można zabrać zestaw osobisty czyli uprząż, kask, a także karabinki zakręcane i przyrząd asekuracyjny. W zimie również dopuszcza się używanie własnego sprzętu np. raków i czekana.
Jaki plecak zabrać na kurs taternicki?
Do wspinaczki w górach najlepszy będzie plecak o pojemności 30–40 litrów. Dobrze, aby był wygodny, lekki oraz charakteryzował się zwartą i smukłą budową. Lepiej kupić plecak z wyjmowanym stelażem, ponieważ podczas wspinaczki może on przeszkadzać.
Trudno jednak spakować się do plecaka o takiej pojemności na kilka dni, w związku z czym przyda się również plecak transportowy o pojemności około 65 litrów. Można do niego przytroczyć paskami zwinięty plecak wspinaczkowy.
Czy do kursu muszę przygotować się fizycznie?
Ponadprzeciętna kondycja i sprawność nie są wymagane, niemniej jednak przygotowanie fizyczne jest dość istotne. Z pewnością łatwiej mają osoby regularnie uprawiające sporty, takie jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Wybierając się na kurs skałkowy nie trzeba trenować wspinaczki, ponieważ z założenia są to szkolenia przeznaczone dla początkujących. Wystarczy być ogólnie sprawnym fizycznie.
Nieco inaczej wygląda sprawa, jeżeli planujesz kurs taternicki. W tym przypadku przygotowanie ma większe znaczenie. Przed przystąpieniem do kursu należy zadbać o kondycję. Wskazane są ogólnorozwojowe ćwiczenia wytrzymałościowe, jak i samo wspinanie. Dobrze jest wspinać się w skałkach co najmniej na poziomie V+. Ponadto trzeba przypomnieć sobie operacje sprzętowe wyuczone na kursie skałkowym. Do kursu taternickiego przystępujemy przygotowani.
Jednak czy to w przypadku kursu wspinaczki, czy też kursu turystyki wysokogórskiej, należy pamiętać, aby nie rozpoczynać intensywnego treningu na dwa tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia. Taki nagły zryw zwiększa ryzyko kontuzji i może wyeliminować Cię z udziału w kursie. Można jedynie zwiększyć ilość chodzenia lub lekkiego truchtania, aby zapewnić kolanom smarowanie.
Czy przystępując do kursu powinienem się ubezpieczyć?
Akademia Wspinaczki Górskiej Innominata zapewnia uczestnikom kursów odbywających się w Polsce ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę 20 tys. złotych. Jeżeli uważasz, że kwota ubezpieczenia jest niewystarczająca, to zalecamy wykupienie polisy we własnym zakresie.
Warunkiem uczestnictwa w kursie organizowanym poza granicami kraju jest wykupienie ubezpieczenia obejmującego koszty akcji ratowniczej w górach. Polecamy stowarzyszenie Alpenverein. Członkowie Alpenverein posiadają ubezpieczenie sportowo rekreacyjne na cały świat. Ponadto wyjeżdżając za granicę należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.
Rozważ również wykupienie ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży (uczestnictwa w szkoleniu). Mając taką ochronę, otrzymasz zwrot kosztów związanych z odwołaniem przez Ciebie rezerwacji, o ile doszło do tego z powodów uwzględnionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Tego typu polisę oferuje między innymi UNIQUA.